Cyberatak i dezinformacja – czyli jakie niebezpieczeństwa napotykamy w sieci?

W obecnych czasach nie tylko atak zbrojny jest niebezpieczny, ale również sieć internetowa stanowi poważne zagrożenie. Polska nie odczuwa na razie żadnych bolesnych skutków wojny internetowej, ale trzeba mieć świadomość jej potencjalnych konsekwencji.

Cyberataki dotkliwie „mieszają” w Rosji i Ukrainie na różnych płaszczyznach komunikacji, gdzie wiele ludzi nie zdaje sobie sprawy, jak prawdziwe informacje są filtrowane i układane pod prorosyjską propagandę.

Social media niestety również są bardzo skuteczne w szerzeniu dezinformacji i propagandy. W Polsce zostało to również odnotowywane, gdy np.  do sieci trafiały informacje o brakach dostawy paliwa, które szerzyło na cały kraj poruszenie i utrudnienia w dostawach. Zauważono wzmożony ruch na drogach do stacji benzynowych. Podobnie, wcześniej przez wiele miesięcy informacje na temat COVID były podsycane wiadomościami z Internetu. Odkąd najważniejszym tematem jest walka zbrojna, wirus poszedł w niepamięć, a jego nadal poważne skutki możemy sobie uzmysłowić jedynie po sprawdzeniu serwisów zdrowotnych lub danych oddziałów szpitalnych.

Cyberataki i dezinformacja stały się ważnym elementem działań wojennych, ponieważ powodują one bojaźń i strach wśród ludzi. Szerzące się przekazy internetowe, generowane z obu stron konfliktu, jak łatwo się domyślić, często nie pokrywają się ze sobą, a niejednokrotnie wręcz sobie zaprzeczają. Newsy internetowe dochodzące do nas ze skonfliktowanych krajów wschodnich – Rosji, Białorusi i Ukrainy, mają na celu poróżnienie sojuszników, wywołanie gniewu oraz niepotrzebnej fali nowych oskarżeń i nienawiści, by można było jeszcze  bardziej manipulować ludźmi.

Dla nas najdotkliwszą szkodą jest jak na razie szerzenie propagandy oraz dezinformacja.

W krajach zza wschodniej granicy ataki te są o wiele groźniejsze: cyberataki celują w banki, poufne informacje rządowe, firmy telekomunikacyjne oraz przedsiębiorstwa warte miliony. Na razie skoncentrowane są na Ukrainie i Rosji, ale Polska –  jako współpracująca z ofiarą wojny (Ukrainą) oraz pomagająca jednej ze stron konfliktu, również powinna być pod tym względem czujna.

W Polsce wprowadzono stopień alarmowy CHARLIE-CRP. Jest to jeden z trzech stopni alarmowych, które są wprowadzane, gdy zachodzą ataki komputerowe na kluczowe systemy dla naszego państwa. Ustawa o zagrożeniach wprowadza to zawiadomienie, gdy w kraju pojawiają się  niebezpieczeństwa infrastruktury państwa i obywateli. Takie zawiadomienie zostało wprowadzone z powodu działań wojennych, rozgrywających się zaraz za naszymi granicami oraz bliskie kontakty z krajem atakowanym.

Oznacza to, że zostaje zwiększony nakład pracy różnych dużych firm, praca w trybie całodobowym, zmiana procedur i opracowanie rozmaitych systemów awaryjnych.

 

Co to oznacza dla przeciętnego obywatela kraju?

Nie powinniśmy popadać w panikę, ale równocześnie powinniśmy być czujni. Propaganda jest już z nami od bardzo dawna. Obecna sytuacja tylko wzmogła tę sytuację, a jej skutki mogą mieć większe znaczenie społeczne. Cyberataki mają na celu zarówno zakłócenie życia „zwykłych” mieszkańców, ale przede wszystkim zachwianie gospodarkami krajów, w które są one celowane. Powinniśmy być ubezpieczeni na wszelkie takie wypadki – tu możemy zacząć od najprostszych rzeczy:

  • zawsze wybierając się na zakupy zabieraj gotówkę ze sobą, gdyż sklepy również narażone są na blokady terminali
  • oszczędności rozlokuj w kilku bankach
  • ważne informacje przechowuj w plikach na swoim telefonie, nie w ogólnodostępnych pocztach, na które łatwo się wkraść
  • najważniejsze dokumenty miej zawsze „pod ręką” w formie papierowej
  • staraj się uwierzytelniać hasła i je co jakiś czas zmieniać
  • aktualizuj swój system operacyjny na telefonie i innych urządzeniach elektrycznych, ponieważ wtedy hakerzy w bardzo łatwy sposób mogą mieć dostęp do naszych danych
  • jeżeli to możliwe, korzystaj z Internetu własnego, a nie ogólnodostępnego w dużych centrach handlowych, ponieważ dajesz bardzo łatwy dostęp do swoich danych siedząc w jednym miejscu z potencjalnym złodziejem
  • jeśli chcesz zwiększyć swoje bezpieczeństwo, są różne strony, na których możesz zabezpieczyć swoje dane.

 

Jak radzić sobie z dezinformacją?

Bardzo ważne jest, aby nie korzystać z jednego źródła informacji. Warto wybrać kilka –  nie tylko tych najpopularniejszych, ale również parę mniej dostępnych. Tylko wtedy będziemy mogli zobaczyć, czy (i na ile) przekazy medialne się pokrywają. Jeśli umieszczasz jakiś wpis, zastanów się, czy jest on sprawdzonym faktem, czy stanie się siejącą ferment i panikę dezinformacją. Jeśli będzie on błędny, to skoryguj go. Wiele materiałów (głównie zdjęć i filmów) udostępnianych w sieci może pochodzić z wydarzeń mających miejsce w dalekiej przeszłości, a które mogą być podpinane pod najnowsze wydarzenie. Jest to chwyt, który ma wywołać określone emocje u odbiorcy. Podchodź do nowych wiadomości świadomie i z rozwagą. W miarę możliwości zawsze weryfikuj podawane newsy.  Prawda często jest zamazywana na rzecz propagandy, która daje korzyści i bogactwa określonych grupom ludzi, a innym ma przynieść strach i dezinformację. Wybieraj i czytaj mądrze. Nie ufaj jednemu serwisowi ani medium, kalkuluj i filtruj najważniejsze wiadomości. W razie potrzeby szukaj pomocy w zaufanych źródłach wiedzy.

Rate this post

Pozostałe wpisy z naszego bloga

Porozmawiajmy o rozwiązaniu dla Ciebie.

Reklama w internecie Kraków – nasze doświadczenie

ikona-adwords
300
Kampanii AdWords
ikona-klienci
500
Klientów
ikona-slowa
500
Słów w top 5
ikona
1000
Opublikowanych
artykułów

Firmy, które nam zaufały.

Opinie klientów.

Nasz zaufany parter biznesowy w zakresie SEO (pozycjonowania stron www) oraz kampanii AdWords (linki sponsorowane, remarketing). Pomocna firma, która nie tylko wykona dobrze usługę, ale również doradzi i pomoże w optymalizacji kampanii reklamowych. Świetna relacja biznesowa oparta na partnerstwie i uczciwości. Ceny przyjazne i dostosowane do potrzeb klienta.

Marta Zięba

Gigantyczna wiedza i mega doświadczenie. Zdecydowanie mogę polecić korzystanie z usług Online Group. Ja przychodzę na stałe :)

Krzysztof Rokoszak

Od ponad 4 lat współpracujemy z firmą Online Group i dzięki jej pracy jesteśmy widoczni w internecie :) dzięki usłudze pozycjonowania od wielu lat nasza firma zajmuje najwyższe lub wysokie pozycje w wyszukiwarkach internetowych. Polecam rzetelność, solidność a przede wszystkim rezultaty pracy firmy Online-Group !!

Krzysztof Zając

Pozycjonowanie i reklama w internecie na najwyższym poziomie. Dzięki działaniom firmy Online Group, mamy kilka zapytań ofertowych tygodniowo więcej.

Maciej Cekiera

Agencja Reklamowa Online Group wypozycjonowała stronę mojej firmy bardzo wysoko. Współpraca z nimi zawsze odbywa się w przyjaznej atmosferze, a czas realizacji zadań jest ekspresowy. Serdecznie polecam!

Sylwia Mostowy

Firma Online Group Janusz Wala jest naszym partnerem w usługach marketingowych w zakresie tworzenia kreacji Uczelni w Internecie. Z pełnym zaufaniem rekomendujemy ta firmę, jako fachową i zaangażowaną w swoich działaniach.

Kanclerz Barbara Piwowarska

To prawdziwi profesjonaliści w swojej branży. Od kilku lat powierzamy im nasz wizerunek w Internecie, gdyż spośród wielu firm funkcjonujących na rynku wyróżniają się fachowym doradztwem, szybkością reakcji na nasze potrzeby oraz dużą elastycznością współpracy

Ahmed Mafid

Z pełnym zaufaniem powierzylismy dbałość o nasz wizerunek internetowy firmie OnlineGroup i nigdy się nie zawiedliśmy, dlatego też chętnie rekomendujemy ich innym zainteresowanym.

Ewa Lutomska

Polecam współpracę z Online Group wszystkim, którym zależy na osiągnięciu ponadprzeciętnych wyników w rozsądnej cenie i krótkim czasie

Zbigniew Galon

Z Panem Januszem Walą współpracujemy od Stycznia 2012 r w zakresie reklamy internetowej czyli prowadzenia kampanii linków sponsorowanych, obsługi google maps oraz remarketingu i doradztwa w zakresie reklamy internetowej. Pan Janusz jest osobą otwartą na sugestie, zawsze można liczyć również na fachowe doradztwo dotyczące strategii reklamowej.

Leszek Latawiec

Wizerunek w Internecie jest dla nas bardzo istotny, dlatego cieszymy się, że jego kreowanie spoczywa w rękach fachowców. Na każdym etapie współpracy możemy liczyć na fachowe porady oraz profesjonalne podejście do naszych celów marketingowych. Doceniamy także dobry kontakt z pracownikami firmy oraz ich zawsze szybka reakcję na proponowane zmiany.

Maciej Ornatowski