Deklaracja dostępności na stronach internetowych

Deklaracja dostępności, czyli WCAG – Web Content Accessibility Guidelines, jest ważnym zagadnieniem w kontekście stron internetowych.  Dla niektórych instytucji wręcz obowiązkowo do wdrożenie pod groźbą wysokiej kary.

WCAG – co to jest?

WCAG to zbiór wytycznych dotyczących dostępności treści internetowych, wyjaśniających jak projektować strony www, dla osób o specjalnych potrzebach. Strony, które spełniają te wytyczne nazywamy dostępnymi cyfrowo., czyli mogą z nich korzystać również osoby z niepełnosprawnościami np. wzroku, słuchu, ruchu, ale też z niepełnosprawnością intelektualną czy zaburzeniami poznawczymi. Obecnie obowiązuje wersja 2.1 wytycznych.

Kto musi posiadać deklarację dostępności?

Obecnie Internet jest zdecydowanie medium pierwszego kontaktu. Szczególnie dla osób, które chcą sprawdzić konkretne informacje w danej instytucji publicznej lub załatwić sprawę w urzędzie bez wychodzenia z domu.  Dlatego tak istotną kwestią jest, by osoby o specjalnych potrzebach, wchodząc na daną stronę internetową, mogły bez problemu znaleźć potrzebne im informacje a samo korzystanie z witryny było dla nich proste i nieskomplikowane.  Właśnie dlatego powstało WCAG, które wskazuje, jak projektować przyjazne witryny dla takich celi.

Zgodnie z ustawą z 4 kwietnia 2019r. wszystkie strony internetowe i aplikacje mobilne podmiotów publicznych muszą być dostępne cyfrowo.  Jest to obowiązkowe. Co więcej, termin dostosowania stron do wymogów WCAG 2.1 minął 23 września 2020 roku. Każdy podmiot, który zgodnie z ustawą jest zobowiązany do tego, by posiadać strony internetowe dostępne cyfrowo, powinny jak najszybciej zrealizować swój obowiązek.

Online Group strony internetowe WCAG

Podmioty publiczne zobowiązane do stosowania standardów WCAG 2.1 oraz zamieszczenia deklaracji dostępności na stronach www, biuletynach informacji publicznych i aplikacjach mobilnych.

 1. Jednostki sektora finansów publicznych,
 2. Państwowe jednostki organizacyjne bez osobowości prawnej,
 3. Osoby prawne, utworzone w celu zaspokajania potrzeb o charakterze powszechnym, które wymienione w dwóch wcześniejszych punktach finansują podmioty:
  • ze środków publicznych w ponad 50%,
  • lub posiadają ponad połowę udziałów albo akcji,
  • lub nadzorują organ zarządzający,
  • lub mają prawo do powoływania ponad połowy składu organu nadzorczego lub zarządzającego,
 4. Związki tych podmiotów,
 5. Organizacje pozarządowe działające na rzecz ochrony i promocji zdrowia, osób z barierami cyfrowymi i seniorów.

Deklaracja dostępności WCAG 2.  – zasady

WCAG 2.1 opiera się na 4 zasadach: postrzegalność, funkcjonalność, zrozumiałość, solidność (w polskim i unijnym prawie określana jako kompatybilność).  Warto mieć świadomość, że zasady te dotyczą wszystkich elementów strony i aplikacji – zarówno kodu, treści jak i sposobu ich działania. W związku z tym wdrożenie deklaracji dostępności wymaga udziału osób odpowiedzialnych za te obszary.

Wytyczne WCAG 2.1 wymuszają myślenie o potrzebach różnych użytkowników. Na przykład, jak sprawić, by osoba niewidoma wiedziała, co jest na zdjęciu. 

Chcesz mieć pewność, że twoja strona jest zgodna z wymogami ustawy o dostępności? Skontaktuj się z nami! Obsługujemy instytucje publiczne, gminy, powiaty, jednostki organizacyjne

W Online Group tworzymy profesjonalne strony internetowe zgodne z WCAG 2.1. Gwarantujemy pełne wsparcie techniczne oraz merytoryczne. Przygotowujemy bardzo staranie deklaracje dostępności w oparciu o przygotowany wcześniej audyt.

Rate this post

Pozostałe wpisy z naszego bloga

Porozmawiajmy o rozwiązaniu dla Ciebie.

Reklama w internecie Kraków – nasze doświadczenie

ikona-adwords
300
Kampanii AdWords
ikona-klienci
500
Klientów
ikona-slowa
500
Słów w top 5
ikona
1000
Opublikowanych
artykułów

Firmy, które nam zaufały.

Opinie klientów.

Nasz zaufany parter biznesowy w zakresie SEO (pozycjonowania stron www) oraz kampanii AdWords (linki sponsorowane, remarketing). Pomocna firma, która nie tylko wykona dobrze usługę, ale również doradzi i pomoże w optymalizacji kampanii reklamowych. Świetna relacja biznesowa oparta na partnerstwie i uczciwości. Ceny przyjazne i dostosowane do potrzeb klienta.

Marta Zięba

Gigantyczna wiedza i mega doświadczenie. Zdecydowanie mogę polecić korzystanie z usług Online Group. Ja przychodzę na stałe :)

Krzysztof Rokoszak

Od ponad 4 lat współpracujemy z firmą Online Group i dzięki jej pracy jesteśmy widoczni w internecie :) dzięki usłudze pozycjonowania od wielu lat nasza firma zajmuje najwyższe lub wysokie pozycje w wyszukiwarkach internetowych. Polecam rzetelność, solidność a przede wszystkim rezultaty pracy firmy Online-Group !!

Krzysztof Zając

Pozycjonowanie i reklama w internecie na najwyższym poziomie. Dzięki działaniom firmy Online Group, mamy kilka zapytań ofertowych tygodniowo więcej.

Maciej Cekiera

Agencja Reklamowa Online Group wypozycjonowała stronę mojej firmy bardzo wysoko. Współpraca z nimi zawsze odbywa się w przyjaznej atmosferze, a czas realizacji zadań jest ekspresowy. Serdecznie polecam!

Sylwia Mostowy

Firma Online Group Janusz Wala jest naszym partnerem w usługach marketingowych w zakresie tworzenia kreacji Uczelni w Internecie. Z pełnym zaufaniem rekomendujemy ta firmę, jako fachową i zaangażowaną w swoich działaniach.

Kanclerz Barbara Piwowarska

To prawdziwi profesjonaliści w swojej branży. Od kilku lat powierzamy im nasz wizerunek w Internecie, gdyż spośród wielu firm funkcjonujących na rynku wyróżniają się fachowym doradztwem, szybkością reakcji na nasze potrzeby oraz dużą elastycznością współpracy

Ahmed Mafid

Z pełnym zaufaniem powierzylismy dbałość o nasz wizerunek internetowy firmie OnlineGroup i nigdy się nie zawiedliśmy, dlatego też chętnie rekomendujemy ich innym zainteresowanym.

Ewa Lutomska

Polecam współpracę z Online Group wszystkim, którym zależy na osiągnięciu ponadprzeciętnych wyników w rozsądnej cenie i krótkim czasie

Zbigniew Galon

Z Panem Januszem Walą współpracujemy od Stycznia 2012 r w zakresie reklamy internetowej czyli prowadzenia kampanii linków sponsorowanych, obsługi google maps oraz remarketingu i doradztwa w zakresie reklamy internetowej. Pan Janusz jest osobą otwartą na sugestie, zawsze można liczyć również na fachowe doradztwo dotyczące strategii reklamowej.

Leszek Latawiec

Wizerunek w Internecie jest dla nas bardzo istotny, dlatego cieszymy się, że jego kreowanie spoczywa w rękach fachowców. Na każdym etapie współpracy możemy liczyć na fachowe porady oraz profesjonalne podejście do naszych celów marketingowych. Doceniamy także dobry kontakt z pracownikami firmy oraz ich zawsze szybka reakcję na proponowane zmiany.

Maciej Ornatowski