Image SEO – skuteczne pozycjonowanie zdjęć i grafik
Google to wyszukiwarka stron i linków, ale pozwala również szukać konkretnych produktów, wideo czy obrazów. Zasadom SEO podlegają nie tylko linki – wszystkie strony wykorzystują również fakt, że obrazy również można pozycjonować. SEO w przypadku obrazów ma zarówno wpływ na pozycję strony w SERP, ale i na pozycję w wynikach wyszukiwania graficznego.
Dlaczego warto pozycjonować obrazy?
Pozycjonowanie zdjęć i grafik ma sens w wielu branżach, w których klienci wolą przeglądać obrazy niż szukać wyłącznie informacji (to znakomite uzupełnienie, jeśli chodzi o takie rozwiązanie jak reklama internetowa). W przypadku chęci zakupu rzeczy, takich jak ubrania czy dodatki i dekoracje do domu – dla wielu użytkowników najważniejsza jest prezentacja graficzna takiego przedmiotu niż zwykłe treści. Wizualne rzeczy są szukane przez potencjalnych klientów za pomocą wyszukiwarki grafik. Pozycjonując obraz można pozyskać więc nowych klientów.
Jak pozycjonować obrazy w Google Grafika?
Kiedy decydujemy się na pozycjonowanie strony internetowej, swoją uwagę warto poświęcić również zdjęciom i grafikom. Co jest istotne?
1) oryginalność obrazów
Zdjęcia i grafiki muszą być oryginalne, czyli powinny być wykonane przez pracownika danej firmy i opublikowane na stronie przedsiębiorstwa czy sklepu. Nie należy stosować darmowych obrazów ze stocku, których pełno w sieci. Jeśli zdecydujemy się na obraz, który znajduje się również na wielu innych stronach – nie osiągniemy zamierzonego efektu. Zdecydowanie lepszy efekt pozwolą osiągnąć płatne zdjęcia, znacznie mniej popularne od darmowych. Ale i one nie będą nigdy w pełni unikatowe. Najbardziej poprawną metodą w tym przypadku jest stworzenie własnych zdjęć i obrazów lub skorzystanie z pomocy profesjonalnego grafika. Jeśli wszystko musimy zrobić sami warto skorzystać z dobrych i darmowych narzędzi do grafiki, takich jak Canva czy Figma. Z kolei zdjęcia można wykonać za pomocą telefonu – dzisiejsze smartfony robią bardzo dobre fotografie i od razu nakładają na nie filtry, dzięki czemu wyglądają lepiej;
2) prawa autorskie
Nie należy pod żadnym pozorem publikować zdjęć i grafik, do których nie ma się praw autorskich. Ponadto nie wolno usuwać znaków wodnych ze zdjęć stockowych, jeśli ich nie wykupiliśmy. W innym wypadku czekają nas wysokie kary pieniężne. Z tego powodu należy zawsze upewnić się, że posiadamy prawa autorskie do danych obrazów przed publikacją;
3) Optymalizacja obrazów w celu zwiększenia szybkości strony
Szybkość strony jest bardzo ważnym czynnikiem, zarówno dla klientów, jak i robotów Google. Aby strona szybko się ładowała, a jakość obrazów była odpowiednia należy: zmniejszyć wielkość obrazu, dostosować rozmiar (wysokość i szerokość) grafiki do kontekstu, należy również wybrać odpowiedni format obrazu (najpopularniejszy to JPEG, ponieważ jest lekki i dobrze oddaje kolory fotografii), warto stosować kompresję obrazów (dzięki temu grafiki są lżejsze, a strona szybciej działa), należy również tak zwane leniwe ładowanie obrazów (to atrybut kodu html i zwiększa płynność nawet wtedy, kiedy grafiki są duże).
4) Poprawnie działające obrazy na wszystkich podstronach
Należy zadbać również o to, aby obrazy ładowały się poprawnie na każdej podstronie i na każdym urządzeniu. Większość osób korzysta na co dzień z urządzeń mobilnych, dlatego strona powinna być przystosowana pod komputery i, przede wszystkim, pod smartfony. W tym celu należy ustawić odpowiednie parametry CSS obrazków, dzięki którym będą one odpowiednio skalowane.
5) Nazwy obrazków, słowa kluczowe, alt-texts
Do najważniejszego elementu SEO obrazów należy odpowiednie indeksowanie przez roboty wyszukiwarki. Optymalizacja grafik jest najważniejsza. Na czym tak właściwie polega?
a) nadanie nazwy
Należy zastosować dobrą nazwę grafice. Nie może składać się ona z losowych słów lub ciągu cyfr, a z konkretnej nazwy, która odpowiada temu, co przedstawia dany obraz. Np. żółta_sukienka_w_kwiatki itd. Warto zauważyć, że nazwy zdjęć nie powinny być zbyt ogólne.
b) obraz dopasowany do treści
Zdjęcie lub grafikę w treści należy umieszczać tam, gdzie to ma sens. W ten sposób roboty Google zrozumieją o co chodzi w danym obrazku i jakim zapytaniom powinien odpowiadać w Google Grafika.
c) ścieżka obrazu
Nie bez znaczenia jest ścieżka grafiki – roboty Google dokładnie ją sprawdzają. Przykładem takiej ścieżki może być: produkty/zdjecia/strona_internetowa/nazwa_produktupng. Najlepiej stworzyć osobny folder ze zdjęciami dla wszystkich produktów. Dobrym pomysłem jest podzielenie ich również ze względu na ich tematykę. Wiele osób nie ma pojęcia o tym, jak ważna dla Google jest ścieżka – porządkując obrazy na stronę internetową wyprzedzamy więc sporą część konkurencji.
d) ALT texty
ALT texty to krótki opis, zwykle składa się ze 2-3 słów kluczowych maksymalnie, i pojawia się wtedy, kiedy z jakichś powodów nie załadowały się poprawnie obrazki na stronie. Powinien być dość szczegółowy, ponieważ ma zastąpić sam obraz.
6) Zaktualizowanie site-mapy
Aby wpłynąć na lepsze pozycje strony i zdjęć w wyszukiwarce Google, należy stworzyć mapę strony, a także umieścić w niej zdjęcia i zawsze aktualizować po wszelkich zmianach.
7) Meta title i meta description
Roboty Google biorą pod uwagę również tytuł całej strony oraz jej meta description, czyli opis. Obraz musi po prostu być związane z treścią danej strony i tylko taki będzie dobrze pozycjonowany.