Deklaracja dostępności na stronach internetowych
Deklaracja dostępności, czyli WCAG – Web Content Accessibility Guidelines, jest ważnym zagadnieniem w kontekście stron internetowych. Dla niektórych instytucji wręcz obowiązkowo do wdrożenie pod groźbą wysokiej kary.
WCAG – co to jest?
WCAG to zbiór wytycznych dotyczących dostępności treści internetowych, wyjaśniających jak projektować strony www, dla osób o specjalnych potrzebach. Strony, które spełniają te wytyczne nazywamy dostępnymi cyfrowo., czyli mogą z nich korzystać również osoby z niepełnosprawnościami np. wzroku, słuchu, ruchu, ale też z niepełnosprawnością intelektualną czy zaburzeniami poznawczymi. Obecnie obowiązuje wersja 2.1 wytycznych.
Kto musi posiadać deklarację dostępności?
Obecnie Internet jest zdecydowanie medium pierwszego kontaktu. Szczególnie dla osób, które chcą sprawdzić konkretne informacje w danej instytucji publicznej lub załatwić sprawę w urzędzie bez wychodzenia z domu. Dlatego tak istotną kwestią jest, by osoby o specjalnych potrzebach, wchodząc na daną stronę internetową, mogły bez problemu znaleźć potrzebne im informacje a samo korzystanie z witryny było dla nich proste i nieskomplikowane. Właśnie dlatego powstało WCAG, które wskazuje, jak projektować przyjazne witryny dla takich celi.
Zgodnie z ustawą z 4 kwietnia 2019r. wszystkie strony internetowe i aplikacje mobilne podmiotów publicznych muszą być dostępne cyfrowo. Jest to obowiązkowe. Co więcej, termin dostosowania stron do wymogów WCAG 2.1 minął 23 września 2020 roku. Każdy podmiot, który zgodnie z ustawą jest zobowiązany do tego, by posiadać strony internetowe dostępne cyfrowo, powinny jak najszybciej zrealizować swój obowiązek.
Podmioty publiczne zobowiązane do stosowania standardów WCAG 2.1 oraz zamieszczenia deklaracji dostępności na stronach www, biuletynach informacji publicznych i aplikacjach mobilnych.
- Jednostki sektora finansów publicznych,
- Państwowe jednostki organizacyjne bez osobowości prawnej,
- Osoby prawne, utworzone w celu zaspokajania potrzeb o charakterze powszechnym, które wymienione w dwóch wcześniejszych punktach finansują podmioty:
- ze środków publicznych w ponad 50%,
- lub posiadają ponad połowę udziałów albo akcji,
- lub nadzorują organ zarządzający,
- lub mają prawo do powoływania ponad połowy składu organu nadzorczego lub zarządzającego,
- Związki tych podmiotów,
- Organizacje pozarządowe działające na rzecz ochrony i promocji zdrowia, osób z barierami cyfrowymi i seniorów.
Deklaracja dostępności WCAG 2. – zasady
WCAG 2.1 opiera się na 4 zasadach: postrzegalność, funkcjonalność, zrozumiałość, solidność (w polskim i unijnym prawie określana jako kompatybilność). Warto mieć świadomość, że zasady te dotyczą wszystkich elementów strony i aplikacji – zarówno kodu, treści jak i sposobu ich działania. W związku z tym wdrożenie deklaracji dostępności wymaga udziału osób odpowiedzialnych za te obszary.
Wytyczne WCAG 2.1 wymuszają myślenie o potrzebach różnych użytkowników. Na przykład, jak sprawić, by osoba niewidoma wiedziała, co jest na zdjęciu.
Chcesz mieć pewność, że twoja strona jest zgodna z wymogami ustawy o dostępności? Skontaktuj się z nami! Obsługujemy instytucje publiczne, gminy, powiaty, jednostki organizacyjne
W Online Group tworzymy profesjonalne strony internetowe zgodne z WCAG 2.1. Gwarantujemy pełne wsparcie techniczne oraz merytoryczne. Przygotowujemy bardzo staranie deklaracje dostępności w oparciu o przygotowany wcześniej audyt.