Szybkość ładowania strony w kontekście SEO
Czy szybkość ładowania strony ma znaczenie w kontekście działań SEO? Okazuje się, że tak i to spore. Istotne jest, by witryna ładowała się jak najszybciej – zarówno w wersji desktopowej, jak i mobilnej. Poprawa objętości i jakości kodu, konfiguracja witryny i kompresja grafik, by mniej ważyły, może pomóc w poprawie czasu ładowania się strony.
Czym jest szybkość ładowania strony?
Szybkość ładowania strony to parametr, który wskazuje, jak długo użytkownik musiał czekać na wyświetlenie się treści strony. Jak liczy się czas ładowania strony? Od momentu wejścia na stronę do chwili, gdy cała jej treść zostanie załadowana. Im niższy czas ładowania strony, tym lepiej – warto o tym pamiętać zarówno w wersji strony na komputery, jak i telefony i inne urządzenia mobilne.
Jak wykonać test szybkości strony?
By wykonać test szybkości strony, można skorzystać z wielu darmowych lub płatnych narzędzi. Dobrym rozwiązaniem – prosto od Google – jest PageSpeed Insights od Google Developers. Narzędzie to nie tylko analizuje szybkość strony, ale także podpowiada, jakie działania podjąć, by ją przyspieszyć. Wystarczy wpisać adres URL naszej witryny, kliknąć przycisk “Analizuj”, a następnie czekać na wyniki. Są one podzielone na 2 odrębne sekcje: komórki oraz komputery.
Szybkość ładowania strony w kontekście SEO
Szybkość ładowania strony jest jednym z czynników rankingowych Google, czyli parametrów, które roboty indeksujące biorą pod uwagę, oceniając jakość witryn. Ponieważ dla Google priorytetem są strony, które są przyjazne dla użytkowników i wygodne (w domyśle także szybko się ładujące i nie osłabiające słabych połączeń internetowych) dlatego zadbanie, by szybkość ładowania strony była możliwie jak najwyższa przyniesie większą liczbę odwiedzin witryny, mniejszy współczynnik odrzuceń, a długofalowo także poprawę w organicznych, czyli bezpłatnych, wynikach wyszukiwania. O szybkość ładowania się strony w wersji mobilnej warto zadbać szczególnie, jeśli narzędzia do analityki wyraźnie wskazują, że większość użytkowników naszej witryny pochodzi właśnie z urządzeń mobilnych.
Szybkość ładowania strony jednym z elementów UX
Szybkość ładowania strony jest jednym z elementów, wchodzących w skład UX, czyli User Experience. Jest to szeroki zbiór zagadnień, których nadrzędnym celem jest poprawa użyteczności witryny i stosowanie takich rozwiązań, które ułatwiają z niej korzystanie (lepiej widoczne przyciski, prosty formularz, projektowanie zgodnie z bieżącymi trendami). Wiele stron internetowych jest już mocno przestarzałych, zarówno jeśli chodzi o kod, jak i wygląd. Niektórych witryn (np. z gotowych lub darmowych szablonów) nie da się przyspieszyć z uwagi na ograniczenia, dlatego może warto zastanowić się nad zleceniem nam zaprojektowania strony www w nowym, odświeżonym i bardziej nowoczesnym wydaniu?
Jak poprawić szybkość i czas ładowania się strony?
Szybkość ładowania strony można przyspieszyć, podejmując szereg różnych działań. Jedną z takich metod jest kompresja grafik oraz usunięcie z witryny niepotrzebnych elementów. Kolejne propozycje to zredukowanie liczby przekierowań oraz bieżące aktualizowanie wtyczek i motywów. By poprawić szybkość strony, warto także zainstalować odpowiednią wtyczkę, umożliwiającą skrócenie czasu ładowania zasobów strony. Nie bez znaczenia jest także rozsądny wybór hostingu, bo on także ma wpływ na czas ładowania się strony. Poprawą czasu ładowania się strony zajmują się specjaliści od SEO – jest to jedno z działań, wchodzących w skład pozycjonowania i optymalizowania stron WWW.