Jak skutecznie zachęcić klientów do pozostawienia opinii w sklepie internetowym?

Opinie konsumentów w sklepach internetowych są niezwykle istotne. Co ważne, nie są one tylko cenną informacją dla potencjalnych klientów, ale i mają wpływ na wiarygodność oraz reputację danej marki. Recenzje odgrywają również rolę w kontekście SEO – wyszukiwarki uwielbiają oryginalne i świeże treści, a opinie i komentarze właśnie do nich należą.

Konsumenci chętnie czytają recenzje

Jak pokazują liczne badania, większość klientów czyta opinie innych konsumentów i na ich podstawie decyduje się coś kupić lub całkowicie rezygnuje z zakupów. Recenzje usług i produktów są odbierane jak rekomendacje znajomych, co ma ogromny wpływ na decyzje zakupowe. Pozytywne komentarze i wysokie oceny sprawiają, że zwiększa się konwersja, zaś negatywne często skłaniają konsumentów do szukania innych sklepów. 

Opinie klientów i pozycjonowanie strony – co je łączy?

Recenzje konsumentów mają także wpływ na SEO, czyli pozycjonowanie strony w wynikach wyszukiwarki. Google, jak i inne strony tego typu, dążą do tego, aby dostarczać użytkownikom wyłącznie wartościowych treści i trafnych wyników – brane pod uwagę są m.in. treści komentarzy i ocena sklepu. Strony, które mają dużo pozytywnych opinii, częściej pojawiają się wyżej w wynikach wyszukiwania, co zwiększa widoczność i potencjalny ruch. Brane pod uwagę jest również to, że strona jest aktualna i posiada nowe recenzje. Z tego powodu tak ważne jest to, by zachęcać klientów do szczegółowych i opisowych opinii, w których przemycą cenne słowa kluczowe.

Zadbaj o prostą i intuicyjną stronę internetową

Aby klienci chcieli wystawiać opinie, należy im to jak najbardziej ułatwić. W tym celu powinno się zadbać o prostą, szybką i łatwą platformę do dodawania komentarzy czy recenzji. Intuicyjny proces bez skomplikowanych formularzy sprawia, że konsumenci chętniej dzielą się swoimi przemyśleniami, ponadto są oni również zadowoleni z użytkowania strony. Warto w tym celu zintegrować platformy do wystawiania opinii z systemem e-commerce, ponieważ pozwalają one klientom komentować konkretne produktu, umożliwiają zyskać więcej recenzji i wpływają pozytywnie na ogólną funkcjonalność sklepu.

Co ważne, należy także zadbać o to, aby strona internetowa sklepu i możliwość dodania opinii były dostępne za pomocą urządzeń mobilnych, takich jak smartfony i tablety. Wiele osób używa takich urządzeń do przeglądania przedmiotów, które chcą kupić, w ten sposób też coraz częściej zamawia się zakupy.

Istotne jest także to, aby zadbać o bezpieczeństwo i prywatność użytkowników przy dodawaniu recenzji. Konsumenci nie chcą, aby były widoczne ich dane lub adres e-mail. Najlepiej więc, aby mogli podpisać się pseudonimem. Ponadto platforma do wystawiania opinii powinna być bezpieczna przed nieautoryzowanym dostępem i powinna w pełni chronić dane osobowe klientów. 

Jak zmotywować klientów do pisania opinii?

Konsumentów można zachęć do wystawiania opinii na różne sposoby. Dobrym pomysłem są bez wątpienia nagrody i programy lojalnościowe. Tego typu rozwiązania skutecznie zachęcają klientów do pisania recenzji. Wystarczy zastosować nagrody w postaci zniżek na kolejne zakupy czy drobnych upominków. Należy jednak zaznaczyć, że nagrody muszą być atrakcyjne dla klientów.

Warto organizować również konkursy. Możliwość wygrania nagrody za najlepszą recenzje to także znakomity sposób na zwiększenie liczby, ale i jakości opinii. Można także tworzyć promocje, w których każda opinia zwiększa szansę na wygraną lub pozwala skorzystać ze zniżki. Tego typu aktywności tworzą pozytywny wizerunek firmy i pokazują konsumentom, że marce zależy na ich opiniach.

Kolejnym skutecznym sposobem na zachęcenie klientów do dzielenia się swoimi opiniami jest wysyłanie spersonalizowanych próśb o recenzję po zakupie. Bezpośrednie i konkretne e-maile oraz SMS-y po dokonaniu zakupy mogą zwiększyć szanse na pozyskanie recenzji. Takie wiadomości powinny być krótkie, ale treściwe, bezpośrednie i przyjazne. Warto użyć również imienia klienta oraz wspomnieć o zakupionym produkcie, ponieważ takie działanie zwiększa skuteczność prośby.

Dobrym pomysłem jest także stosowanie na co dzień mediów społecznościowych i namawianie tam konsumentów do wystawiania opinii. Zachęcanie klientów do tego, aby dzielili się swoimi doświadczeniami na takich platformach jak Instagram, Facebook czy X (dawniej Twitter) może znacząco wpłynąć na widoczność marki. Warto nie tylko tworzyć posty, ale i odpowiadać na komentarze i recenzje, co pokazuje, że dana firma ceni zdanie klientów.

1/5 - (2 votes)

Pozostałe wpisy z naszego bloga

Porozmawiajmy o rozwiązaniu dla Ciebie.

Reklama w internecie Kraków – nasze doświadczenie

ikona-adwords
300
Kampanii AdWords
ikona-klienci
500
Klientów
ikona-slowa
500
Słów w top 5
ikona
1000
Opublikowanych
artykułów

Firmy, które nam zaufały.

Opinie klientów.

Nasz zaufany parter biznesowy w zakresie SEO (pozycjonowania stron www) oraz kampanii AdWords (linki sponsorowane, remarketing). Pomocna firma, która nie tylko wykona dobrze usługę, ale również doradzi i pomoże w optymalizacji kampanii reklamowych. Świetna relacja biznesowa oparta na partnerstwie i uczciwości. Ceny przyjazne i dostosowane do potrzeb klienta.

Marta Zięba

Gigantyczna wiedza i mega doświadczenie. Zdecydowanie mogę polecić korzystanie z usług Online Group. Ja przychodzę na stałe :)

Krzysztof Rokoszak

Od ponad 4 lat współpracujemy z firmą Online Group i dzięki jej pracy jesteśmy widoczni w internecie :) dzięki usłudze pozycjonowania od wielu lat nasza firma zajmuje najwyższe lub wysokie pozycje w wyszukiwarkach internetowych. Polecam rzetelność, solidność a przede wszystkim rezultaty pracy firmy Online-Group !!

Krzysztof Zając

Pozycjonowanie i reklama w internecie na najwyższym poziomie. Dzięki działaniom firmy Online Group, mamy kilka zapytań ofertowych tygodniowo więcej.

Maciej Cekiera

Agencja Reklamowa Online Group wypozycjonowała stronę mojej firmy bardzo wysoko. Współpraca z nimi zawsze odbywa się w przyjaznej atmosferze, a czas realizacji zadań jest ekspresowy. Serdecznie polecam!

Sylwia Mostowy

Firma Online Group Janusz Wala jest naszym partnerem w usługach marketingowych w zakresie tworzenia kreacji Uczelni w Internecie. Z pełnym zaufaniem rekomendujemy ta firmę, jako fachową i zaangażowaną w swoich działaniach.

Kanclerz Barbara Piwowarska

To prawdziwi profesjonaliści w swojej branży. Od kilku lat powierzamy im nasz wizerunek w Internecie, gdyż spośród wielu firm funkcjonujących na rynku wyróżniają się fachowym doradztwem, szybkością reakcji na nasze potrzeby oraz dużą elastycznością współpracy

Ahmed Mafid

Z pełnym zaufaniem powierzylismy dbałość o nasz wizerunek internetowy firmie OnlineGroup i nigdy się nie zawiedliśmy, dlatego też chętnie rekomendujemy ich innym zainteresowanym.

Ewa Lutomska

Polecam współpracę z Online Group wszystkim, którym zależy na osiągnięciu ponadprzeciętnych wyników w rozsądnej cenie i krótkim czasie

Zbigniew Galon

Z Panem Januszem Walą współpracujemy od Stycznia 2012 r w zakresie reklamy internetowej czyli prowadzenia kampanii linków sponsorowanych, obsługi google maps oraz remarketingu i doradztwa w zakresie reklamy internetowej. Pan Janusz jest osobą otwartą na sugestie, zawsze można liczyć również na fachowe doradztwo dotyczące strategii reklamowej.

Leszek Latawiec

Wizerunek w Internecie jest dla nas bardzo istotny, dlatego cieszymy się, że jego kreowanie spoczywa w rękach fachowców. Na każdym etapie współpracy możemy liczyć na fachowe porady oraz profesjonalne podejście do naszych celów marketingowych. Doceniamy także dobry kontakt z pracownikami firmy oraz ich zawsze szybka reakcję na proponowane zmiany.

Maciej Ornatowski