Szybkość ładowania strony w kontekście SEO

Czy szybkość ładowania strony ma znaczenie w kontekście działań SEO? Okazuje się, że tak i to spore. Istotne jest, by witryna ładowała się jak najszybciej – zarówno w wersji desktopowej, jak i mobilnej. Poprawa objętości i jakości kodu, konfiguracja witryny i kompresja grafik, by mniej ważyły, może pomóc w poprawie czasu ładowania się strony.

Czym jest szybkość ładowania strony?

Szybkość ładowania strony to parametr, który wskazuje, jak długo użytkownik musiał czekać na wyświetlenie się treści strony. Jak liczy się czas ładowania strony? Od momentu wejścia na stronę do chwili, gdy cała jej treść zostanie załadowana. Im niższy czas ładowania strony, tym lepiej – warto o tym pamiętać zarówno w wersji strony na komputery, jak i telefony i inne urządzenia mobilne. 

Jak wykonać test szybkości strony?

By wykonać test szybkości strony, można skorzystać z wielu darmowych lub płatnych narzędzi. Dobrym rozwiązaniem – prosto od Google – jest PageSpeed Insights od Google Developers. Narzędzie to nie tylko analizuje szybkość strony, ale także podpowiada, jakie działania podjąć, by ją przyspieszyć. Wystarczy wpisać adres URL naszej witryny, kliknąć przycisk “Analizuj”, a następnie czekać na wyniki. Są one podzielone na 2 odrębne sekcje: komórki oraz komputery. 

Szybkość ładowania strony w kontekście SEO

Szybkość ładowania strony jest jednym z czynników rankingowych Google, czyli parametrów, które roboty indeksujące biorą pod uwagę, oceniając jakość witryn. Ponieważ dla Google priorytetem są strony, które są przyjazne dla użytkowników i wygodne (w domyśle także szybko się ładujące i nie osłabiające słabych połączeń internetowych) dlatego zadbanie, by szybkość ładowania strony była możliwie jak najwyższa przyniesie większą liczbę odwiedzin witryny, mniejszy współczynnik odrzuceń, a długofalowo także poprawę w organicznych, czyli bezpłatnych, wynikach wyszukiwania. O szybkość ładowania się strony w wersji mobilnej warto zadbać szczególnie, jeśli narzędzia do analityki wyraźnie wskazują, że większość użytkowników naszej witryny pochodzi właśnie z urządzeń mobilnych. 

Szybkość ładowania strony jednym z elementów UX

Szybkość ładowania strony jest jednym z elementów, wchodzących w skład UX, czyli User Experience. Jest to szeroki zbiór zagadnień, których nadrzędnym celem jest poprawa użyteczności witryny i stosowanie takich rozwiązań, które ułatwiają z niej korzystanie (lepiej widoczne przyciski, prosty formularz, projektowanie zgodnie z bieżącymi trendami). Wiele stron internetowych jest już mocno przestarzałych, zarówno jeśli chodzi o kod, jak i wygląd. Niektórych witryn (np. z gotowych lub darmowych szablonów) nie da się przyspieszyć z uwagi na ograniczenia, dlatego może warto zastanowić się nad zleceniem nam zaprojektowania strony www w nowym, odświeżonym i bardziej nowoczesnym wydaniu? 

Jak poprawić szybkość i czas ładowania się strony?

Szybkość ładowania strony można przyspieszyć, podejmując szereg różnych działań. Jedną z takich metod jest kompresja grafik oraz usunięcie z witryny niepotrzebnych elementów. Kolejne propozycje to zredukowanie liczby przekierowań oraz bieżące aktualizowanie wtyczek i motywów. By poprawić szybkość strony, warto także zainstalować odpowiednią wtyczkę, umożliwiającą skrócenie czasu ładowania zasobów strony. Nie bez znaczenia jest także rozsądny wybór hostingu, bo on także ma wpływ na czas ładowania się strony. Poprawą czasu ładowania się strony zajmują się specjaliści od SEO – jest to jedno z działań, wchodzących w skład pozycjonowania i optymalizowania stron WWW. 

Rate this post

Pozostałe wpisy z naszego bloga

Porozmawiajmy o rozwiązaniu dla Ciebie.

Reklama w internecie Kraków – nasze doświadczenie

ikona-adwords
300
Kampanii AdWords
ikona-klienci
500
Klientów
ikona-slowa
500
Słów w top 5
ikona
1000
Opublikowanych
artykułów

Firmy, które nam zaufały.

Opinie klientów.

Nasz zaufany parter biznesowy w zakresie SEO (pozycjonowania stron www) oraz kampanii AdWords (linki sponsorowane, remarketing). Pomocna firma, która nie tylko wykona dobrze usługę, ale również doradzi i pomoże w optymalizacji kampanii reklamowych. Świetna relacja biznesowa oparta na partnerstwie i uczciwości. Ceny przyjazne i dostosowane do potrzeb klienta.

Marta Zięba

Gigantyczna wiedza i mega doświadczenie. Zdecydowanie mogę polecić korzystanie z usług Online Group. Ja przychodzę na stałe :)

Krzysztof Rokoszak

Od ponad 4 lat współpracujemy z firmą Online Group i dzięki jej pracy jesteśmy widoczni w internecie :) dzięki usłudze pozycjonowania od wielu lat nasza firma zajmuje najwyższe lub wysokie pozycje w wyszukiwarkach internetowych. Polecam rzetelność, solidność a przede wszystkim rezultaty pracy firmy Online-Group !!

Krzysztof Zając

Pozycjonowanie i reklama w internecie na najwyższym poziomie. Dzięki działaniom firmy Online Group, mamy kilka zapytań ofertowych tygodniowo więcej.

Maciej Cekiera

Agencja Reklamowa Online Group wypozycjonowała stronę mojej firmy bardzo wysoko. Współpraca z nimi zawsze odbywa się w przyjaznej atmosferze, a czas realizacji zadań jest ekspresowy. Serdecznie polecam!

Sylwia Mostowy

Firma Online Group Janusz Wala jest naszym partnerem w usługach marketingowych w zakresie tworzenia kreacji Uczelni w Internecie. Z pełnym zaufaniem rekomendujemy ta firmę, jako fachową i zaangażowaną w swoich działaniach.

Kanclerz Barbara Piwowarska

To prawdziwi profesjonaliści w swojej branży. Od kilku lat powierzamy im nasz wizerunek w Internecie, gdyż spośród wielu firm funkcjonujących na rynku wyróżniają się fachowym doradztwem, szybkością reakcji na nasze potrzeby oraz dużą elastycznością współpracy

Ahmed Mafid

Z pełnym zaufaniem powierzylismy dbałość o nasz wizerunek internetowy firmie OnlineGroup i nigdy się nie zawiedliśmy, dlatego też chętnie rekomendujemy ich innym zainteresowanym.

Ewa Lutomska

Polecam współpracę z Online Group wszystkim, którym zależy na osiągnięciu ponadprzeciętnych wyników w rozsądnej cenie i krótkim czasie

Zbigniew Galon

Z Panem Januszem Walą współpracujemy od Stycznia 2012 r w zakresie reklamy internetowej czyli prowadzenia kampanii linków sponsorowanych, obsługi google maps oraz remarketingu i doradztwa w zakresie reklamy internetowej. Pan Janusz jest osobą otwartą na sugestie, zawsze można liczyć również na fachowe doradztwo dotyczące strategii reklamowej.

Leszek Latawiec

Wizerunek w Internecie jest dla nas bardzo istotny, dlatego cieszymy się, że jego kreowanie spoczywa w rękach fachowców. Na każdym etapie współpracy możemy liczyć na fachowe porady oraz profesjonalne podejście do naszych celów marketingowych. Doceniamy także dobry kontakt z pracownikami firmy oraz ich zawsze szybka reakcję na proponowane zmiany.

Maciej Ornatowski