Co to jest pozycjonowanie lokalne i czy warto podjąć takie działania?
Według statystyk aż 88% użytkowników smartfonów wyszukuje frazy lokalnych biznesów, a 46% wszystkich wyszukiwań w Google ma charakter lokalny. To ogromna szansa, by dotrzeć ze swoimi produktami lub usługami do potencjalnych klientów. Co to jest pozycjonowanie lokalne, kiedy warto po nie sięgnąć i jakie są jego największe atuty?
Co to jest pozycjonowanie lokalne?
Pozycjonowanie stron www można podzielić na 2 rodzaje: globalne i lokalne. Co to jest pozycjonowanie lokalne? Jest to szereg działań, które podejmuje się – samodzielnie lub oddając to w ręce agencji SEO – by strona www osiągnęła wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania Google na frazy związane z określoną lokalizację. Frazą ogólną/globalną będzie np. “fryzjer do domu” lub “fryzjer z dojazdem do domu”, a frazą lokalną “fryzjer do domu kraków”lub “fryzjer mobilny kraków”.
Kiedy warto pozycjonować swoją stronę lokalnie?
Pozycjonowanie lokalne to rozwiązanie skierowane do przedsiębiorców i firm, które działają wyłącznie na określonym, ograniczonym terenie, np. jednego miasta, gminy czy województwa. Na poziomie researchu fraz, dopasowuje się takie, dzięki którym uda się dotrzeć do potencjalnych klientów, którzy szukają produktu lub usługi w miejscu swojego zamieszkania lub tymczasowego pobytu. Pozycjonowanie lokalne pozwala dotrzeć dokładnie do tych osób, do których chcemy dotrzeć. Frazy lokalne są mniej konkurencyjne niż ogólne, dzięki temu efekty można osiągnąć szybciej, a koszty takich usług i optymalizacji SEO są znacznie niższe niż w przypadku pozycjonowania globalnego na frazy ogólne.
Kto może lub powinien skorzystać z pozycjonowania lokalnego?
Po pozycjonowanie lokalne sięgają firmy usługowe oraz produktowe. To rozwiązanie jest bardzo popularne w branży gastronomicznej – restauracja, kawiarnia lub inny lokal, który jest otwarty w jednym konkretnym mieście, można pozycjonować na frazy zawierające to miasto. Podobnie sprawa wygląda w branży szeroko pojętego zdrowia i fitnessu. Po pozycjonowanie lokalne z sukcesami sięgają prywatne przychodnie, gabinety medycyny estetycznej, siłownie, salony SPA lub masażu. Kolejna branża, gdzie pozycjonowanie lokalne jest powszechnie stosowane, to usługi. Mogą to być zarówno wspomniane już usługi fryzjerskie, jak i remontowe, budowlane, hydrauliczne, ślusarz, mechanik i wiele innych zawodów.
Co z pozycjonowaniem lokalnym firm, które działają w całej Polsce?
Co w przypadku firm, które działają na obszarze całej Polski lub realizują swoje usługi online? Również tutaj warto rozważyć pozycjonowanie lokalne, np. wtedy, gdy najwięcej klientów pochodzi z 2-3 konkretnych miast. Przykład: agencja SEO z Łodzi, której klienci są przede wszystkim z Łodzi, ale także Wrocławia i Gdańska, może pozycjonować się na frazy: pozycjonowanie stron łódź, pozycjonowanie stron wrocław, pozycjonowanie stron gdańsk. By te działania były efektywne, a potencjalny klient znalazł dokładnie to, czego szuka, warto stworzyć 3 osobne podstrony i zoptymalizować je pod frazy przypisane do konkretnego miasta.
4 największe zalety pozycjonowania lokalnego
- Cena – frazy lokalne są znacznie mniej konkurencyjne niż ogólne/globalne. By pozycjonować na nie swoją stronę, wydaje się znacznie mniej środków.
- Precyzyjne dopasowanie – jeżeli firma działa lokalnie i na niewielkim obszarze, to pozycjonowanie lokalne ułatwi precyzyjne dotarcie do potencjalnych klientów, którzy tu mieszkają lub czasowo przebywają.
- Większy i wartościowy ruch w witrynie – pozycjonowanie lokalne – podobnie jak globalne – zwiększa ruch na stronie www. Jest to wartościowy ruch od użytkowników, których zapytania się precyzyjnie dopasowane do treści, na którą trafią, czyli podstronę zoptymalizowaną pod frazę lub frazy lokalne.
- Wyższa sprzedaż – szacuje się, że aż 78% lokalnych wyszukiwań na urządzeniach mobilnych kończy się sprzedażą offline.